środa, 1 marca 2017

Ucisk nerwu kulszowego – rwa kulszowa

W wielu przypadkach niestety, ból staje się efektem ubocznym procesu, z którym nie potrafimy nic zrobić. Przykładem takiej sytuacji jest rwa kulszowa, która najczęściej mija sama, ale pozostawia nam bardzo niemiłe wspomnienia.

Nerw kulszowy

Nerw kulszowy to największy nerw w naszym ciele, a właściwie połączona grupa nerwów obwodowych. Wychodzą one z lędźwiowej części naszego kręgosłupa i przechodzą w dół do dna miednicy i do kończyn dolnych. Jest to ułożenie konieczne, ale bardzo nieszczęśliwe, ponieważ ta partia kręgosłupa jest wyjątkowo mocno narażona na kompresję, a do tego kierunek przechodzenia nerwu jest przez naturę tak niefortunni dobrany, że u 15% populacji przebiega on nad mięśniem gruszkowym zamiast pod nim, przez co narażony jest on na mechaniczny ucisk w czasie normalnych czynności organizmu. To właśnie nerw kulszowy odpowiada za zespół dolegliwości określanych mianem rwy kulszowej.

Objawy rwy kulszowej: ból

Przy rwie kulszowej najważniejszym objawem jest niestety ból. Może on mieć bardzo różne nasilenie, ale zazwyczaj mówimy tutaj o poważnych stanach bólowych. Mają one etiologię mechaniczną lub są efektem stanu zapalnego. Obie te rzeczy mają najczęściej tę samą przyczynę – dyskopatię lędźwiowego odcinka kręgosłupa, chociaż oczywiście nie jest to norma. Wszystkie rodzaju ucisku lub innego uszkodzenia nerwu będą powodowały takie objawy.
Ból ma charakter palący w miejscu wystąpienia problemu, a dodatkowo roznosi się ostrej postaci wzdłuż nerwu, czyli obejmuje obszar miednicy i kończyn. Od skali ucisku zależy, jak duży obszar ciała będzie bolesny i jak silny będzie ból. Kluczowe znaczenie dla tego faktu ma jednak miejsce, w którym do ucisku dochodzi. Na podstawie rozległości bólu i występowania objawów neurologicznych, o których poniżej, lekarz jest zwykle wstanie bardzo dokładnie zlokalizować źródło problemu.

Objawy rwy kulszowej: problemy neurologiczne

Występujące oprócz bólu objawy neurologiczne polegają na zaburzeniu funkcji nerwu. W praktyce może to być odczuwalne jako zaburzenia czucia powodujące słabszą reakcję na bodźce lub odczuwanie mrowienia i tym podobnych zjawisk. Bardzo groźny jest fakt, iż spada napięcie mięśniowe. Czasami może one zaniknąć kompletnie. Niezależnie od skali tego objawu zaczyna pojawiać się zanik mięśni w oczywisty sposób wpływający na mobilność pacjenta. Pojawiają się też problemy ze strony układów wydalniczego i pokarmowego.
Leczenie
Leczenie obejmuje przede wszystkim odpoczynek, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i rehabilitację porażonych kończyn. Jeśli przyczyną rwy jest poważna deformacja kręgów kręgosłupa i są ku temu inne wskazania, możliwe jest podjęcie interwencji chirurgicznej.


o autorze

Bartosz Nowak - polecamy urządzenia do masażu w UlgaDlaKregoslupa.pl

--
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www
-------------------------------------------------------------------------
Bolerka komunijne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz